CHINCHILLA (QINQILA)
kkb.si

Qinqilat janė nga familja e minjėve me gėzof dhe janė kafshė nate. Janė tė mėdha sa ketrat. Ka me ngjyra tė ndryshme duke filluar nga e bardha , pėrhimta dhe e zeza. Nė rritje janė kafshė tė buta, tė qeta dhe pa erė tė keqe...

BREEDING (QINQILA)
kkb.si

Zakonisht njė familje ka 5-6 femra dhe njė mashkull. Femrave ju vėhet njė qafore nė qafė qė tė mos dalin nėpėr daljen (vrimen) e kafazit e cila shėrben pėr lėvizjen e mashkullit. Nese femra del nėpėr ate dalje (vrimė), mund...

     
 

CHINCHILLA (QINQILA)
kkb.si

Histori e shkurtė:

Qinqilat janė nga familja e minjėve me gėzof dhe janė kafshė nate. Janė tė mėdha sa ketrat. Ka me ngjyra tė ndryshme duke filluar nga e bardha , pėrhimta dhe e zeza. Nė rritje janė kafshė tė buta, tė qeta dhe pa erė tė keqe.

E ka prejardhjen nga malet e Kordiljerėve nė Peru, Bolivi dhe Ēile. Qysh nė kohėn Inkėve lėkura e tyre ėshtė pėrdorur .

Njeriu modern kur u njoftua me bukurin e lėkurės sė Qinqiles gati plotėsisht e zhduku nė gjahun e pa shembullt ndaj kėsaj kafshe.

Para zhdukjes totale nė vitin 1923 inxhinjeri i xehtaris Chapmanu tentoj dhe arriti qė ti rrisė qinqilat nė kafaz. Nga kėto qinqila e kanė prejardhjen tė gjitha qinqilat e sotme . Nė Gjermani rritja e qinqilave ka filluar me 1953. Qinqillat nuk janė kafshė qė kėrkojnė shumė. Kėrkesa pėr lėkurėn e tyre pėr ēdo vit vijen e shtohet, pėr kėtė arsy edhe shume kohė raporti ndėrmjet kėrkesės dhe mundėsis sė afrimit tė lėkurės sė tyre do tė jetė i madh.MBI INTERESIN EKONOMIK TE INVESTIMIT TE KAPITALIT NE RRITJEN E QINQILLAVE TE AMERIKES JUGORE

HYRJE

Qinqilla e Amerikės Jugore ėshtė kafshė e cila rritet vetėm pėr shkak tė gezofit. Qinqilla e Amerikės Jugore rritet vetem nė farma, me kėtė punė nė Europė dhe nė Botė njerezit mirren mė shumė se 50 vjete. Gėzofi i Qinqilles sė Amerikės Jugore u takon rangut tė gėzofėve mė luksoz dhe ka ēmim tė lartė jo vetėm si produkt final po ashtu edhe si gėzof i papėrpunuar. Pėr rritje nė farma nevojitet proporcionalisht pak hapsirė dhe pak kohė pėr nevoja te farmės, do tė thotė shpenzimet pėr mirėmbaitje dhe ushqim jane tė vogla. Qinqillat e Amerikes Jugore u takojnė rendit tė hingėlluesve - familjes sė minjve. Nuk kane ndonjė sėmundje tė njohur epidemike gjė qė zvoglon nė minimum rrezikun pėr dėshtim nė kėtė veprimtari pra, suksesi nė kėtė punė (biznes) ėshtė plotėsishtė nė duart e farmerėve(rritesve). Ky beznes ėshtė i sigurt sepse i tėrė prodhimi plasohet nė tregun internacional (konvertibil), dmth. janė tė garantuara tė ardhurat nė deviza. Prodhimi vjetor botėror ėshtė 350mije lėkura ndėrsa kėrkesat janė diku 1milion copė. Produktet nga gezofi i Qinqillės janė produkte luksoze dhe ju ofrohen vetėm shtresave tė pasura tė shoqerisė.
Parakushtet pėr sukses tė plotė nė kėtė punė (biznes) janė: partneri i sigurtė afarist, kafshėt e kualitetit tė lartė pėr shumėzim, farmeri i mirė dhe gezofi kualitativ.

TREGUESIT EKONOMIK

1. Ēmimi i materialit pėr shumėzim
Njė familje ėshtė e pėrbėrė nga 5 femra dhe 1 mashkull, sė bashku me paisjet e vendosura nė farmė nė njė objekt adekuat tė pregatitur, tė sigurt pėr jetės dhe shumėzim, ndihma e garantuar profesionale, mundėsia pėr furnizim me ushqim, paisja me gjėra tė domosdoshme veterinare dhe blerja e garantuar e prodhimit kushtojne 1.275 Euro

2. Ēmimi i blerjes
Kafsha(Qinqilla) nja 8 muaj e vjetėr me gėzof tė rritur, tė pastėr dhe tė padėmtuar mund ta arrijė ēmimin prej 20 deri nė 60 Euro. Ēmimi i garantuar ėshtė 25 deri 35 Euro.

3. Cikluset
- prej mbarsimit deri nė pjellje ............................................................................111 ditė
- prej pjellies deri te koha e reprodukimit seksual .................................................8 muaj
- prej pjellies deri te rritja (optimale) e gėzofit ......................................................7-8 muaj
- te ardhurat e para perafersisht pas ....................................................................12 muajve

4. Shpenzimet
Ne shpenzime kalkulojme ushqimin, mirembajtjen e farmes dhe pagen e punetorit.
Shpenzimet nuk guxojne(duhet) ta kalojne 15-20% te vleres se blerjes.

5. Numri mesatar i tė vegjėlve nė vit
Qinqilla e Amerikes Jugore mundet me pjellė 2-3 herė nė vit nga 1-4 tė vegjėl. Mesatarja kalkulohet mbrenda 3 vjetėve. Mund tė kemi 2-4 tė vegjėl nga njė femėr nė vit.

6. Kapaciteti
Numrin e kafshėve pėr shumėzim e cakton ēdo farmer individualisht sipas mundėsive tė tij dhe sipas planit tė rritjes sė prodhimit. Qėllimi i kesaj veprimtarije (i ketij biznesi) ėshtė rritja e numrit tė kafshėve me shumėzimin e vet kafshėve tė tij.

7. Tė ardhurat
Nėse mirret se njė femėr sjelle (pjellė) nga 4 tė vegjėl nė vit, mund tė realizohet njė fitim mesatar prej:

BTO ............................................................115 Euro nėė vit nga njė femėr
NTO ............................................................. 95 Euro nė vit nga njė femėr
100 femra nė shumėzim ................ NTO nė vit ..............9.500 Euro
300 femra nė shumėzim ................ NTO nė vit ............28.500 Euro
600 femra nė shumėzim .................NTO nė vit ............57.000 Euro

8. Koha e nevojshme pėr mirembajtje dhe pėrkujdesje

100 femra me tė vegjelit e tyre ........................................................ nja 2 orė neė dite
600 femra me tė vegjelit e tyre ........................................................ nja 8 orė nė ditė

9. Hapesira ose vendi i nevojshėm
100 femra me tė vegjelit e tyre ........................................................ nja 50 m
600 femra me tė vegjelit e tyre ........................................................ nja 350 m

10. Numri i nevojshem i kafazėve
Sa ėshtė numri i femrave nė shumėzim ................ aq edhe numri i kafazėve
Sa ėshtė numri i femrave nė shumėzim x 2 .......... numri i kafazėve pėr tė vegjėl

 

     

BREEDING (QINQILA)
kkb.si

KUJDESI NDAJ KAFSHES

Zakonisht njė familje ka 5-6 femra dhe njė mashkull.
Femrave ju vėhet njė qafore nė qafė qė tė mos dalin nėpėr daljen (vrimen)
e kafazit e cila shėrben pėr lėvizjen e mashkullit.
Nese femra del nėpėr ate dalje (vrimė), mund tė vijė deri te pasojat e padėshirueshme pėr femrėn fqinje.
Pėrpara Qinqillat janė rritė nė kafazė me dysheme (bazament) prej teli tė thurrur kurse tani pėrdorėn tabak(derrasa) druri tė cilat vihen mbi bazament tė telit dhe mbi tabak qiten "bujashka" nga druri i bredhit. Pasi qė gėzofi i Qinqilės ėshtė shumė i ndjeshėm i nevojitet njė kujdes i veēant.

Qinqillat janė kafshė tė pastra, gėzofi kualitet kėrkon pasterti tė posaqme. Mė sė miri nėse nė dysheme tė kafazit shtrojmė bujashke bredhi tė cilėn e nderrojmė ēdo javė. Qinqillat duhen tė kenė mundėsin tė lahen ēdo ditė nė njė rėrė(zalle) speciale (nga guri i llavės vullkanike) cila e pastron dhe e heq (largon) yndyrėn nga gėzofi. Nese kjo gjė nuk bėhet atėhere gėzofi s'ka vlerė. Rėra(zalli) nuk duhet tė pėrzihet me fekalje dhe urinė.

Dy herė nė vit, mė sė miri nė pranverė dhė nė vjeshtė duhet posaqerisht mire me e pastru dhe dezinfektu vendin (objektin) ku rriten (mbahen) Qinqillat. Pėr ēdo familje(ēerdhe) tė Qinqillave duhet me u pėrkujdes ēdo ditė. Nga moskujdesi ndaj kafshėve lehte mund tė ndodhė qė femrat mos tė pjellin fare ose tė pjellin njė numėr mė tė vogėl tė tė vegjėlve, gjė qė pengon zhvillimin e kėsaj veprimtarije. Kur kujdesi ėshtė nė nivel dhe ushqimi ėshtė nė rregull tė vegjelit rriten shpejt dhe qėndrojnė 8 jave te nėna.
Meshkujt jane zakonisht prindėr tė mirė dhe s`ėshtė nevoja t`ju ndalohet hyrja nė kafaz.
Mė sė voni pas 3 muajve pasardhėsit duhet tė kenė kafazin e tyre, sepse egziston mundėsia e ndėrzimit tė padėshiruar si dhe dėmtimit tė gėzofit.
Dy ditė pas pjelljes femra bėhet prap aktive.
Ajo mundet me pjellė 3 herė nė vit, por kjo veēanarisht tek femrat e reja nuk rekomandohet. Fermerėt e mirė kujdesen qė femrat tė mos rraskapiten, ata kanė kujdes qė ato tė pjellin 2 herė nė vit.
Nevojitet pra, te rrespektohen kriteret e rritjes se Qinqillave qė tė jeni profitabil.

 

USHQIMI

Qinqillat janė nė gjendje tė tretin embrionin nėgjak ose nė limf, kjo mund tė ndodhė nėse janė gjithnjė t ekspozuara zhurmės, frikės dhe ushqimit jo adekuat.
Ēdo ditė hajin nga 20g ushqim tė pastruar - briket pėr Qinqilla i cili ju lihet nė mbrėmje nė kafaz. Rekomandohet qė 1 herė nė javė t`ju ipet nje copė mollė dhe sanė tė mirė e cila duhet tė jetė plotėsisht e thatė, nuk duhet tė jeteė e mykur dhe e infektuar me parazit.

Dy ditė para perdorimit sana duhet edhe njėherė mirė tė thahet.
Qinqillave ju nevojitet gjithnjė uji i freskėt nga shishja. Pasi qė i kane zorrėt 3m tė gjata, ato janė posaqerisht tė ndjeshme nė ushqim tė prishur dhe ujė jo tė freskeėt (bajat).
Vendi(objekti) ku rriten Qinqillat duhet tė jetė plotėsisht i terur, i mbyllur dhe i qetė.
Nė njė sipėrfaqe prej 9m2 mund tė mbahen(rriten) nja 60 femra pėr shumėzim. Objekte tė mira janė ndėrtesat e banimit, barakat e rregulluara dhe izoluara mirė, punishte tė ndryshme qė nuk pėrdoren dhe tėcilat pėr shkak tė sigurise duhet tė izolohen me materijale nė bazė tė shkumes.
Dy herė nė vit e me sė miri nė pranverė dhe nė vjeshtė duhet objekti posaqerisht mirė tė pastrohet dhe tė dezinfektohet.

 

VENTILIMI

Njė prej faktorėve tė rėndėsishėm nėse jo edhe mė i rėndėsishmi pėr rritjen e Qinqillave ėshtė montimi adekuat i ventilimit. Pasi qė shumė njerėz gabojnė me rastin e montimit tė ventilimit, nė kėtu do tė pėrshkruajmė shkurt se si duhet montuar ventilimi.
Qė tė kemi qarkullim tė rregullt tė ajrit nė objekt, ventilimi montohet ne tavan (pllafon) si dhe pėrfundi mbajtėsve tė kafazit. Mjaftojnė gypat nga PVC me diametėr minimum 10 cm dhe 2 ventilator.
Ventilatorin e parė e montojmė mė sė larti nė mur dhe me tė e sjellim ajrin e freskėt nė objekt. Nė kėtė ventilator i lidhim gypat tė cilėt i kemi vendosur nė tavan (pllafon) dhe nė te cilėt mė parė i kemi hapur vrimat. Ventilatorin e dytė e montojmė mė sė poshti nė mur dhe me te e largojmė amoniakun nga objektit.

Amoniaku i Qinqilles ėshtė mė i rėndeė se ajri dhe bie poshtė.
Nė kėtė ventilator i lidhim gypat tė cilėt i kemi vendosur pėrfundi kafazėve dhe nė tė cilėt mė parė i kemi hapur vrimat .
Natyrisht se pėr ventilim mund tė perdoren edhe materiale tė tjera profesionale por, kjo qė ne e pėrshkruam ėshtė mėnyra mė e volitshme e montimit tė ventilimit.

 

TEMPERATURA DHE LAGESHTIA E AJRIT

Pėr rritjen e Qinqillave, temperatura ėshtė gjithashtu njė faktor i rėndėsishėm. Nė vendin(kthinen) pėr shumėzim tė Qinqillave, temperatura mė e volitshme e ajrit duhet me qenė15-23* C, ndėrsa nė vendin (kthinen) pėr rritjen e tė vegjėlve temperatura duhet me qenė diēka mė e ulėt pėr shkak tė kualitetit tė gėzofit.
Nėse temperatura e ajrit nė kėto objekte i kalon kėto vlera, si min. ashtu edhe max., atėhere kjo ndikon nė kualitetin e gėzofit.
Temperatura max. nuk guxon te jete me e lartė se 28* C sepse vjen deri te dehidrimi dhe kollapsi i kafshės. Pėr lagėshti tė ajrit mund tė themi se sa mė e ulėt aq mė mirė.

 

KAFAZET

NE ĒDO KAFAZ DUHET TE KETE :

1. Banjo (qė tė hiqet yndyra nga gėzofi)

2. Vendin ku qitet ushqimi dhe uji Pasi qeė Qinqillat nuk shumėzohen nė ēifte por nė poligami, ēdo femėr duhet tė ketė kafazin e veēant me madhėsi 40 x 40 x 50 cm tė cilėt munden tė vendosen nė disa rende.
Mashkulli nuk ka nevoj ta ketė kafazin e vet por, duhet qė pjesa e prapme e tė gjithė kafazėve tė femrave tė njė familje tė jenė tė ndėrlidhura me koridor nėpėrmes tė cilit mashkulli mund ti vizitoj ato kur do.
Tė vegjelit e thithin gjiun e nėnės 8 javė, kėshtu qė nuk kane kėrkesa tė posaqme kur ėshtė fjala ėr ushqim. Obligimet pėr perkujdesjen dhe ushqimin e 100 kafshėve kėrkojnė pėrafėrsisht 1h nė ditė.

 

KĖSHILLA TĖ DOBISHME PER RRITJEN E QINQILLAVE

Nėse Qinqillat mbahen dhe ushqehen nė mėnyrė tė rregullt, ajo kėtė do t'ju kthej shumėfish. Ja edhe disa kėshilla tėdobishme posaqerisht pėr fillestar por edhe pėr farmer profesional qė t`ju kujtojmė:

1. Ēdo 7 ditė pastroni tabakun (dėrrasėn) ne tė cilėn rrijnė Qinqillat.
2. Pėrdorni bujashka bredhi pėr shtruarje nė tabak(dėrrasė).
3. Sė paku 1 herė nė muaj ju kontrolloni dhėmbet dhe sytė e Qinqillave (sytė duhen tė shkelqejnė).
4. Rėra (zalli) duhet tė ketė prejardhje vullkanike (nuk guxoni kurrsesi Qinqillat ti leni nė ndonjė rėrė tjetėr).
5. Mos lejoni qė nė rėrė tė grumbullohen fekaljet dhe urina e Qinqillave.
6. Qinqillat ushqeni nė mbrėmje - janė me aktive.
7. I lani (pastroni) 30min para se ti ushqeni (nėse ju jepni ushqim dhe nė te njejtėn kohė i lani, Qinqilla e zgjedhe se pari ushqimin).
8. Sė paku 1 herė nė javė pasė ushqimit ofrojuni nje copė tė mollės.
9. Ēdo ditq ndqrrojuni ujin (uji jo i freskqt ju dqmton zorrėt).
10. Sepaku 1 here ne jave ofrojuni sane te paster dhe te thare (pas ushqimit).
11. Kontrolloni rregullisht temperaturėn dhe lagėshtinė e ajrit.
12. Kontrolloni kohė pas kohe sistemin e ujėsjellesit (nėse e keni automatik).
13. Nė rėrė ėshtė e domosdoshme tė qitni FungiStop (pengon infektimin e lekurės e njėherit edhe tė gėzofit).
14. Ēdo Qinqille i jepni 1 luge ushqim (pėrveē nėse ka tė vegjėl).
15. Nėse Qinqilla duke ngrėnė ėshtė e lagur dhe njėkohėsisht fut dorėn nė gojė, atėherė ajo duhet tė ketė probleme me dhembė, kontrollojeni.
16. 1 herė nė muaj pėrdorni (jepjuni) njė kompleks vitaminash tė cilėt mund ti gjeni te veterinari (ne praktikojmė kompleksin e vitaminave AD3EC ).
17. Nganjėherė, kur tė keni kohė, preferohet tė luani me to.
18. Kurr mos e nxitni mashkullin ė ndėrzohet me femrėn, kur ajo veē i ka tė vegjėlit.
19. Tė vegjelit i ndani nga nėna kur ti mbushin 6-8 javė.
20. Tė vegjelit teė ndarė nga nėna nėse janė mė shumė se 1, kurr mos i lini nė tė njejtin kafaz (njeri tjetrit do ti grisin gėzofin).
21. Shmanguni vizitave tė tė afėrmeve dhe tė huajve nė objektin me Qinqilla.
22. Kurr mos i bashkoni meshkujt dhe femrat qė janė nė farefisni.
23. Gjithesesi mbani evidencėn (statistiken) mbi prejardhjen e kafshėve.
24. Kurr mos ju jepni vetem vitaminin E Qinqillave (kėtė duhet bėrė nė kombinim me vitaminat tjere).
25. Percjellni nė tabak (derrase) kur Qinqilla e qet cepin e mbarsimit, prej asaj dite do te kalojnė edhe 111 ditė deri te pjellja e tė vegjėlve.
26. Nėse femrat kanė shtuar nė peshė, mos ju jepni mė ėmbėlsira - ushqim ekstra. Kurr mos e zvogloni sasin e ushqimit pėrveē atėhere kur Qinqillat ushqimin pėr njė kohė tė gjatė e lėnė ose e gjuajnė.
27. Kohė pas kohe pėrcjellni kafshėt se si po sillen.

Krahas tė gjitha aktiviteteve nė lidhje me rritjen e Qinqillave, ne jemi specijalizuar edhe pėr regjien e lėkurės sė Qinqilles e prej kėsaj vjen edhe deri te konfekcioni.
Pasi qė kemi zhvilluar kėtė veprimtari (rritjen e Qinillave) nė maksimum, ne kemi filluar edhe vetė tė regjim dhe perpunojmė lekurėn, dmth. ofrojmė edhe produkte tė ndryshme tė konfekcionit.
Regjia e lėkurės ėshtė veprimtari qė kėrkon shumė. Kėtė punė e bėjnė 3 - 5 kompani nė Europė, ndėr to jemi edhe ne.

Nga oferta jonė e konfekcionit ju ofrojmė tė gjitha prodhimet nga gėzofi i Qinqillės sė Amerikės
Jugore:
Jakne - tė gjata dhe tė shkurta
Shtesa(shtojca) tė ndryshme pėr jakne
Shalla dhe shamia
Kapuca
Tapiseri me forma dhe madhėsi tė ndryshme
Mbulesa tė orendive me forma dhe madhėsi tė ndryshme, etj.

 

Firma KKB nga Sllovenia ėshtė firma udhėheqėse pėr rritjen , furnizimin me repromateria , blerjen si dhe pėrpunimin e lėkurės sė qinqiles.

Ka pėrfaqėsit e veta nė Kroaci, Bosne dhe Serbi.

Adresa: K.K.B. d.o.o. Maribor, Slovenia www.kkb.si,
fax. ++38624712309
Pėrfaqsuesi pėr Kosovė: Gazmend Nixha, Gjakovė, tel.0390/21-594. mob. 044 188 828.
email: gnixha@gmail.com

 

       
Copyright 2006 - Franjo Boras. www.CroEx.com